Product Overview
DESCRIPTION
The Paramilitary 2 lineup is a great option when it comes to durability. It comes equipped with an special Satin CPM S110V Stainless steel full flat blade which gives it superior edge retention qualities. It features a Compression Lock and an ambidextrous-friendly four way clip which carries tip-up/tip-down, left/right-hand and rests deeper in a pocket. The handle made from the finest G-10 textured in Blue and purple which gives an premium feel. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S110V |
| Overall Length: | 8.28" |
| Blade Length: | 3.44" |
| Cutting Edge: | 3.00" |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 4.81" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Color: | Blue/Purple |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Opener: | Thumb Hole |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.75 oz |
| Brand: | Spyderco |
| Model: | Paramilitary 2 |
| Model Number: | C81PDBL2 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 11487 |
Product #: C81GPDBL2
Product #: C81GPDBL2
Product #: C81GPDBL2
Product #: C81GPDBL2