Product Overview
DESCRIPTION
The Kershaw presents the Skyline Folding Knife which is a classic knife but with a touch of damascus steel makes it even more better. The 3.125" Damascus stainless steel blade with a plain edge which can cut through anything easily aswell is has a attractive design on it thanks to the Damascus steel. The G-10 handles in black texture provide a secure grip. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | Damascus |
| Overall Length: | 7.375" |
| Blade Length: | 3.125" |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Finish/Color: | Damascus |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 4.25" |
| Handle Thickness: | 0.40" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.50 oz |
| Brand: | Kershaw |
| Model: | Skyline |
| Model Number: | 1760DAM |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 18376 |