Product Overview
DESCRIPTION
As an upgrade from the previous model of Paramilitary 2, The Spyderco presents Paramilitary 3 Lightweight which comes included with an 3.00" CPM-S45VN with a full-flat ground satin finish offers a exceptional corrosion and wear resistance. The handle is made from the premium G-10 textured in green which gives great grip and look of the overall knife. Also included is ambidextrous wire clip for left or right side carry. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S45VN |
| Overall Length: | 7.27" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.58" |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 4.27" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Color: | Green |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Opener: | Thumb Hole |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.40 oz |
| Brand: | Spyderco |
| Model: | Paramilitary 3 |
| Model Number: | C223GPFGR |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 19414 |
Product #: C223GPFGR