Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer Cutlery present's a small yet durable flipper which is designed by custom knife maker Azo. The Lieb comes housed with a tough 2.375" Bohler N690 steel blade with an satin finish which provides a good cutting power and edge retention. The Wharncliffe blade comes attached to an G-10 scales handle with black plain finish which provides a secure grip. Also included is an tip-up pocket clip for easy carry. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | Bohler N690 |
| Overall Length: | 5.75" |
| Blade Length: | 2.375" |
| Cutting Edge: | 2.375" |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 3.50" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Color: | OD Green |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opener: | Flipper |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.71 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Lieb |
| Model Number: | V2541N2 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 19154 |
Product #: V2541N2