Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer Cutlery presents the Kobold Manual blade knife which is designed by Sebastian Irawan. The Kobold comes equipped with an 2.94" premium CPM-S35VN stainless steel blade with a satin finish and a plain edge which delivers superb cutting power and edge retention. The Titanium handle with Carbon Fiber overlays in Gray finish provides a comfortable grip and enhances the durability of the knife. Also included is a lanyard hole and a tip-up, titanium pocket clip. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S35VN |
| Overall Length: | 7.09" |
| Blade Length: | 2.94" |
| Cutting Edge: | 2.875" |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | Titanium/Carbon Fiber |
| Handle Length: | 4.125" |
| Handle Thickness: | 0.50" |
| Handle Color: | Gray |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Thumb Hole |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.07 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Kobold |
| Model Number: | Ki3542 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 19146 |
Product #: Ki3542