Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer Kane is a EDC folding knife which is a Vanguard edition presented by custom knife maker Matt Degnan. The Kane comes equipped with an 3.50" premium VG-10 stainless steel blade which delivers superb cutting power and edge retention. The G-10 handle with Green and silver finish provide a sleek look and a comfortable grip. Combined with all the best material and being extremely affordable, The Kane is one of the best options for EDC. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | VG-10 |
| Overall Length: | 8.50" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | N/A |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | N/A |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | N/A |
| Handle Color: | Green/Sliver |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opener: | Flipper |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 6.84 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Kane |
| Model Number: | V4467A2 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 16792 |