Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer with collaboration with Elijah Isham presents the Khizer Theta which is an simple aesthetic folding knife which comes equipped with a Wharncliffe 3.125" CPM-S35VN stainless steel blade in stonewash finish which can cut through anything easily and has excellent edge retention. The Titanium handle provides a secure grip which overall makes this knife a perfect EDC option. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S35VN |
| Overall Length: | 7.375" |
| Blade Length: | 3.125" |
| Cutting Edge: | N/A |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | Titanium |
| Handle Length: | 4.36" |
| Handle Thickness: | 0.50" |
| Handle Color: | Gray |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Flipper |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.91 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Theta |
| Model Number: | Ki4514 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 16780 |
Product #: KI4514