Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer Cutlery presents the Rogue which is a EDC folding knife designed by custom knife maker Dirk Pinkerton. The Rogue sports a 3.00" premium CPM-S35VN stainless steel blade with a plain edge and wharncliffe design which delivers a superb cutting power. The lightweight titanium handles with machined reliefs in black provides a secure grip and enhances the design. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S35VN |
| Overall Length: | 7.125" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | N/A |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | Titanium |
| Handle Length: | 4.125" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Color: | Gray |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.92 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Rogue |
| Model Number: | Ki3480 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 16789 |
Product #: KI3480
Product #: KI3480
Product #: KI3480