Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer Cutlery introduces the Feist folding knife.. Designed by custom knife maker Justin Lundquist, The Feist comes offers an 2.875'' top quality CPM-S35VN in a Drop Point style which delivers superb cutting power and edge retention. The titanium with a matte gray finish provides a smooth gripping surface that is comfortable in the pocket or hand. A sleek front flipper and ball bearing pivot offers quick blade deployment while adding to the clean aesthetic appeal. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S35VN |
| Overall Length: | 6.50" |
| Blade Length: | 2.875" |
| Cutting Edge: | N/A |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | Titanium |
| Handle Length: | 3.625" |
| Handle Thickness: | 0.44" |
| Handle Color: | Gray |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Front Flipper |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.68 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Feist |
| Model Number: | Ki3499 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 16781 |
Product #: KI3499