Product Overview
DESCRIPTION
Designed by Les George, The Kershaw presents the Spline Spring Assisted Knife which comes equipped with an 2.875 slim 8Cr13MoV stainless steel blade with black finish in a Wharncliffe Blade style which can cut through any surface easily. The Stainless Steel handles in black finish provide a strong built and grip to the overall knife. The Spline includes a deep carry pocket clip that is reversible for left or right hand carry. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Overall Length: | 6.75" |
| Blade Length: | 2.875" |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Finish/Color: | Black |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Length: | 3.875" |
| Handle Thickness: | 0.38" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Flipper |
| Knife Type: | Spring Assisted |
| Weight: | 4.40 oz |
| Brand: | Kershaw |
| Model: | Spline |
| Model Number: | 3450BW |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 11490 |
Product #: KS3450BW