Product Overview
DESCRIPTION
The Ka-Bar presents the Jarosz folder variant which is a standard folding knife which comes equipped with an 3.50" premium AUS-8A stainless steel blade with a plain edge and is with a stonewashed which will improve the durability of the blade and prevent corrosion. The Black GFN handle will provide a secure grip. Reversible pocket clip also included. Made in Taiwan.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | AUS-8A |
| Overall Length: | 8.00" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | N/A |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | GFN |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Thickness: | 0.60" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 5.25 oz |
| Brand: | Ka-Bar |
| Model: | Jarosz Folder |
| Model Number: | 7505 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | Taiwan |
| SKU: | 14124 |