Product Overview
DESCRIPTION
Latest from the Benchmade Family, The Benchmade Tengu Flipper. This knife comes equipped with the premium satin stainless steel CPM-20CV blade blunt tip and plain edge. The handle made from the finest Black G-10. The AXIS lock mechanism makes the knife easy to open and easy to close for right and left handers. Also included is an leather sheath. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S20V |
| Overall Length: | 6.61" |
| Blade Length: | 2.77" |
| Blade Style: | Tanto |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.121" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 3.85" |
| Handle Thickness: | 0.44" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opener: | Flipper |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.67 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Tengu Flipper |
| Model Number: | 601 |
| Designer: | Jared Oeser |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 19116 |
Product #: 601