Product Overview
DESCRIPTION
Another Product from the Benchmade lineup is the Saibu 486-201. It has a 3.00" long Damascus finished Damasteel blade with handle with Plain edge style and made from the finest G-10 with red and white finishing. With the AXIS lock mechanism, which makes the knife easy to open and close for right and left hand users. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | Damasteel |
| Overall Length: | 6.75" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.75" |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.75" |
| Blade Finish/Color: | Damascus |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 3.75" |
| Handle Thickness: | N/A |
| Handle Color: | White, Red |
| Lock Type: | AXIS Lock |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.72 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Saibu |
| Model Number: | 486-201 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 20111 |