Product Overview
DESCRIPTION
Another Product from Benchmade, The Saibu 486. Designed by Seiichi Nakamura, The Saibu 486 comes with a Satin finished drop point blade made from premium CPM-20CV Stainless steel and the Handle made from the top-notch Black G-10 with a touch of wood. The AXIS lock mechanism makes the knife easy to open and easy to close for right and left handers. Made in the USA.
SPECIFICATION
| Blade Material: | CPM-20CV |
| Blade Hardness: | 59-61 HRC |
| Overall Length: | 6.79" |
| Blade Length: | 2.98" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 3.81" |
| Handle Thickness: | 0.48" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | AXIS |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.70 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Saibu |
| Model Number: | 486 |
| Designer: | Nakamura |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 15327 |