Product Overview
DESCRIPTION
If you are looking for a proper knife, then the Benchmade's Proper 319 is the best one for you. It comes equipped with Premium CPM-S30V Stainless steel blade with Satin finish and the handle made from the finest Micarta textured in OD Green. Best for everyday use. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | 58-60 HRC |
| Overall Length: | 6.69" |
| Blade Length: | 2.86" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | Micarta |
| Handle Length: | 3.85" |
| Handle Thickness: | 0.40" |
| Handle Color: | OD Green |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Opener: | Nail Nick |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.32 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Proper |
| Model Number: | 319 |
| Designer: | - |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 15373 |