Product Overview
DESCRIPTION
Model 4600 Phaeton OTF is outfitted with a black anodized handle and a satin finished blade made from S30V steel. The marvelous Benchmade Phaeton successfully combines speed and style in a sleek tactical everyday carry automatic. It has a spine-fire sliding button that offers quick blade access when deployment time is critical. The sturdy handle is made from a billet of 6061-T6 aluminum with a black anodized finish. Subtle texturing along the top scale improves grip on the smooth handle without being abrasive. A reversible deep-carry pocket clip completes the tactical EDC design.The CPM-S30V stainless steel blade is an American-made premium grade stainless steel and the first of its kind specifically designed for use in knives. Known for its best all-around qualities. Made in USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | 58-60 RC |
| Overall Length: | 8.08" |
| Blade Length: | 3.45" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.63" |
| Handle Thickness: | 0.47" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | - |
| Opener: | Thumb Slide |
| Knife Type: | Double Action OTF Automatic |
| Weight: | 3.01 oz. |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Phaeton |
| Model Number: | 4600 |
| Designer: | -4600 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 12862 |