Product Overview
DESCRIPTION
Latest from the Benchmade Boost Family, The Benchmade Mini Boost 595. This knife comes equipped with the premium Satin stainless steel CPM-S30V blade with spring assist and a plain edge. The handle made from the finest Black Nylon with a special texture of gray. The AXIS lock mechanism makes the knife easy to open and easy to close for right and left handers. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | 58-60 HRC |
| Overall Length: | 7.18" |
| Blade Length: | 3.11" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | Nylon |
| Handle Length: | 4.07" |
| Handle Thickness: | 0.63" |
| Handle Color: | Black, Gray |
| Lock Type: | AXIS |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Spring Assisted |
| Weight: | 3.31 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Mini Boost |
| Model Number: | 595BK |
| Designer: | - |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 14551 |
Catch the latest Benchmade Contego serrated Here
To view more products from Benchmade
Product #: 595