Product Overview
DESCRIPTION
133BK Benchmade is a fixed infidel full-tang double-edged blade knife. The blade is made from resilient D2 tool steel with black coating. Grooved, black anodized aluminium scales provide absolute grip security. It also includes a Tek-lok compatible Boltaron sheath. Driven by the iconic tactical design of the Infidel. Made in USA.
SPECIFICATION:
| Sheath: | Boltaron |
| Blade Material: | D2 |
| Blade Hardness: | 60-62 RC |
| Overall Length: | 9.21" |
| Blade Length: | 4.52" |
| Blade Style: | Dagger |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Finish/Color: | Coated |
| Handle Material: | Aluminium |
| Handle Length: | 4.69" |
| Handle Thickness: | 0.48" |
| Handle Color: | Black |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Weight: | 5.11 oz. |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Infidel |
| Model Number: | 133 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 14704 |