Product Overview
DESCRIPTION
The Benchmade Grizzly Ridge comes with premium CPM-S30V Stonewash blade and it changes up the formula with a grip-enhancing dual durometer handle with its one of a kind Versaflex Handle, it gives a sold grip. With the AXIS lock mechanism, which makes the knife easy to open and close for right and left hand users. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | 58-60 HRC |
| Overall Length: | 7.84" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | Versaflex |
| Handle Length: | 4.34" |
| Handle Thickness: | 0.58" |
| Handle Color: | Gray, Orange |
| Lock Type: | AXIS |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.77 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Grizzly Ridge |
| Model Number: | 15061 |
| Designer: | - |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 14771 |
To view more variants of the Benchmade Hunting Series
To view more products from Benchmade
Product #: 15061