Product Overview
DESCRIPTION
Another product from the Griptilian Family, The Benchmade presents Griptilian 550-S30V. Designed by Pardue, The Griptilian 550-S30V offers the finest CPM-S30V Satin stainless steel design with a special Steepsfoot design which gives it a unique look for the blade. Also comes the finest quality Black nylon polymer handle which will make it the best for everyday use. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | 58-60 RC |
| Overall Length: | 8.07" |
| Blade Length: | 3.45" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | Nylon Polymer |
| Handle Length: | 4.62" |
| Handle Thickness: | 0.64" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | AXIS |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 3.79 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Griptilian |
| Model Number: | 550-S30V |
| Designer: | Pardue |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 16723 |
To view more variants of the Benchmade Griptilian
To view more products from Benchmade
Product #: 550-S30V