Product Overview
DESCRIPTION
Model 4300 AUTO CLA features a 154CM stainless steel blade. It has a plain edge, satin finished modified drop point blade with push button operation and a front-mounted safety switch. It is an American-made premium grade stainless steel originally developed for tough industrial applications. Known for its best all-around qualities, and numerous amazing features. It offers great corrosion resistance with good toughness and edge quality. The drop-point blade has a slow convex-curved drop in the point which characterizes a drop-point blade. This blade format lowers the point for control but adds strength to the tip. It is a very popular blade shape and is a great all-around blade format. Made in U.S.A.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | 154CM |
| Blade Hardness: | 58-61 RC |
| Overall Length: | 7.85" |
| Blade Length: | 3.40" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 4.45" |
| Handle Thickness: | 0.49" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | - |
| Opener: | Push Button |
| Knife Type: | Automatic |
| Weight: | 3.47 oz. |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | CLA |
| Model Number: | 4300 |
| Designer: | - |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 12520 |