Product Overview
DESCRIPTION
This unique and popular model 4400-1 Casbah is equipped with a blue Grivory handle and a black finished S30V blade with a partially serrated edge. The Benchmade Casbah automatic offers fast-response automatic action with a lightweight, high traction handle, which is one of it's own kind. A front loaded push button and sliding safety make operation a breeze, with a reversible tip-up pocket clip for versatile everyday carry. Rock the Casbah with this solid, lightweight automatic from Benchmade Knives.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | 60-62 RC |
| Overall Length: | 7.80" |
| Blade Length: | 3.40" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Serrated |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Finish/Color: | Black |
| Handle Material: | Grivory |
| Handle Length: | 4.40" |
| Handle Thickness: | 0.59" |
| Handle Color: | Blue |
| Lock Type: | Plunge Lock |
| Opener: | Push Button |
| Knife Type: | Automatic |
| Weight: | 3.43 oz. |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Casbah |
| Model Number: | 4400SBK-1 |
| Designer: | - |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 12521 |