Product Overview
DESCRIPTION
This is an amazing Gold class Edition the perfect choice for you. The 535 Bugout® has become one of the most popular knives in Benchmade’s line up and to celebrate, we’ve created a new Gold Class version full of upgrades. It has been upgraded with premium materials, including a Munin pattern Damasteel blade and ghost carbon fiber handle scales with blue C-Tek inserts. The titanium thumb studs and barrel spacers are anodized blue and the hardware has a DLC coating. The BLADE LENGTH 3.24” [8.23cm] BLADE THICKNESS 0.090” [2.286mm] OPEN 7.46” [18.95cm] CLOSED 4.22” [10.72cm] WEIGHT 2.10oz [59.53g] HANDLE THICKNESS 0.45” [11.43mm] PRODUCT BOX 10.5” x 3” x 1.75”caliber is sure to be a bright spot in anyone’s collection. Made in U.S.A.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | Damasteel |
| Blade Hardness: | 58-60 RC |
| Overall Length: | 7.46" |
| Blade Length: | 3.24" |
| Cutting Edge: | - |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Finish/Color: | Damascus |
| Handle Material: | Carbon fiber |
| Handle Length: | 4.22" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | AXIS |
| Opener: | Thumb Stud |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.10 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Bugout |
| Model Number: | 535-191 |
| Designer: | - |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 16713 |