Product Overview
DESCRIPTION
The Benchmade presents the Benchmade Balisong 51 Knife which is a larger version of the Benchmade Balisong 32. The 51 Morpho Balisong Butterfly features a premium D2 steel blade which provides great cutting power. The handles are made from black G10. The hand polished hardware, jeweled blue titanium liners and Ti carry-clip provide the perfect combination to this great Butterfly Knife. Made in the USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | D2 |
| Blade Hardness: | 60-62 HRC |
| Overall Length: | 9.25" |
| Blade Length: | 4.25" |
| Cutting Edge: | 3.75" |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.48" |
| Handle Color: | Black |
| Lock Type: | Spring Latch |
| Opener: | N/A |
| Knife Type: | Butterfly |
| Weight: | 3.30 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | 51 |
| Model Number: | 51 |
| Designer: | N/A |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 1028 |
BEDLAM