Product Overview
DESCRIPTION
The Kizer presents the Begleiter folding knife which comes equipped with an 3.54'' Premium CPM-S35VN stainless steel blade in a Drop Point blade style which can cut through any surface easily. The Titanium handle provides a sleek look aswell as enhances the durability of the overall knife. Ball-bearing pivot to ensure a quick, responsive opening. Made in China.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S35VN |
| Overall Length: | 8.17" |
| Blade Length: | 3.54" |
| Cutting Edge: | 3.375" |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | Titanium |
| Handle Length: | 4.325" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Color: | Gray |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Flipper |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 2.93 oz |
| Brand: | Kizer |
| Model: | Begleiter |
| Model Number: | Ki4458T2 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | China |
| SKU: | 18605 |
Product #: KI4458T2
Product #: KI4458T2
Product #: KI4458T2