Product Overview
DESCRIPTION
The Benchmade presents the Saddle Mountain Fixed Blade knife which comes equipped with an 4.20" premium CPM-S30V stainless steel blade with a stonewash finish and a plain edge which delivers superb cutting power and edge retention. The Stabilized Wood handle with wooden finish provides a comfortable grip and enhances the durability of the knife. Also included is a leather sheath for comfortable belt carry. Made in USA.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Blade Hardness: | N/A |
| Overall Length: | 8.70" |
| Blade Length: | 4.20" |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Finish/Color: | Stonewash |
| Handle Material: | Stabilized Wood |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Thickness: | 0.66" |
| Handle Color: | Wood |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Sheath: | Leather |
| Weight: | 4.30 oz |
| Brand: | Benchmade |
| Model: | Saddle Mountain Skinner |
| Model Number: | 15002 |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | USA |
| SKU: | 20319 |
Product #: 15002