Product Overview
DESCRIPTION
Brought to you by Spyderco, The Spyderco Southard is a sturdy knife. Designed By Brad Southard, The Southard comes equipped with an 3.46" CTS 204P Satin Plain hollow-ground blade and protrudes from the back of the knife’s handle when closed. The handle made from the medium-textured Brown G-10 scale and thick titanium liner on one side with a solid titanium scale on the other. Made in Taiwan.
SPECIFICATIONS
| Blade Material: | CTS-204P |
| Overall Length: | 7.96" |
| Blade Length: | 3.46" |
| Cutting Edge: | N/A |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Edge Type: | Plain |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Finish/Color: | Satin |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Thickness: | 0.53" |
| Handle Color: | Brown |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opener: | Thumb Hole |
| Knife Type: | Manual |
| Weight: | 4.10 oz |
| Brand: | Spyderco |
| Model: | Southard |
| Model Number: | C156GPBN |
| Product Type: | Knife |
| Country of Origin: | Taiwan |
| SKU: | 7716 |
Product #: 156GPBN
Product #: 156GPBN